Šta je to što deca zaista žele od roditelja?
Svi želimo da svojoj deci pružimo najbolje, a evo šta je mališanima zaista potrebno od nas.
28.06.2025.
10:05

Roditeljstvo često deluje kao nemoguća misija, posebno zbog potrebe za savršenstvom, želje za postizanjem "savršene" porodice i raznih informacija kojima su roditelji okruženi.
Ali, istina je da deci nije potrebna savršenost nego prisutnost, toplina i stvarna povezanost s roditeljem.
Možda vas zanima
Kako adekvatno da obučete dete tokom vrelih letnjih dana? Jedno izbegavajte
Tokom leta stalno smo izloženi toploti, suncu i prekomernom znojenju. U toplim vremenskim uslovima teško je pronaći pravu odeću za sebe, a kako obući dete ispostavlja se kao pravi zadatak.
17:54
26.6.2025.
10 d
6 stvari zbog kojih deca brinu – a roditelji ni ne slute
Roditeljstvo je posebno izazovno kada se kod dece javi aksioznost. Kada dete oseća neku brigu koja ne prolazi, roditelji se osećaju preplavljeno i izgubljeno.
8:38
25.6.2025.
11 d
Greške su lekcije
Jedna od najvećih lekcija koju deca mogu da nauče nije kako da izbegnu greške, već kako da ih prepoznaju i isprave. Kad roditelj zaboravi nešto važno ili pogreši, a potom to prizna i reaguje smireno, dete uči kako da se nosi sa životnim izazovima. Umesto da očekuju savršenstvo, deca uče da je u redu pogrešiti i da vredi pokušati ponovno.

Prisutnost roditelja važnija od bilo koje roditeljske tehnike
Deca ne pamte savršeno isplanirane aktivnosti već osećaj koji imaju uz vas. Šetnja do prodavnice, razgovor pre spavanja ili zajedničko pečenje kolača, čak i ako ne uspeju, stvaraju osećaj bliskosti. Redovna prisutnost u njihovim malim svakodnevnim trenucima ostavlja trajniji utisak od bilo koje edukativne igračke.
Emocionalna sigurnost, a ne rešenje za svaki problem
Mališani osećaju snažne emocije koje još ne umeju dobro da izraze. U trenucima frustracije i tuge ne traže da rešite njihov problem već da ih saslušate i budete uz njih. Roditeljska prisutnost i smirenost u takvim trenucima pomažu mališanima da razviju unutrašnju stabilnost, prenosi The Times of India.
Vera u njih važnija je od pohvala
Samopouzdanje ne dolazi iz savršenih ocena ili medalja već iz osećaja da ih neko podržava čak i kada greše. Deci treba roditelj koji veruje u njih kad im je najteže, kada ne mogu da reše zadatak, kad izgube prijatelja ili kad su zbunjeni. To gradi dublju sigurnost od bilo kojeg oblika pohvale.
Uče o sopstvenoj vrednosti gledajući kako vi tretirate sebe
Način na koji roditelji govore o sebi i tretiraju svoje greške snažno utiče na decu. Ako vide da ste prema sebi nežni, da dopuštate sebi odmor i priznate kada nešto ne ide, uče kako da neguju svoje samopouzdanje.
Deca upijaju poruke o vrednosti iz svakog vašeg komentara, pa čak i iz onog o prolivenom mleku.
Treba im sloboda da budu svoji, uz vašu bezuslovnu ljubav
Možda vas zanima
Šta je sindrom zlatnog deteta, kako ga prepoznati i izlečiti?
Terapeuti upozoravaju da ovakav tretman vodi do nerealnih očekivanja, perfekcionizma, straha od neuspeha i nesigurnosti u kasnijem životu.
19:08
24.6.2025.
12 d
Tri veštine su ključne za razvoj inteligencije, a uče se odmalena
Evo koje tri veštine se smatraju ključnim za razvoj inteligencije kod dece.
9:21
24.6.2025.
12 d
Kako pišu iz The Times of India, ponekad deca odaberu drugačiji put od onog koji ste zamišljali. Imaju drugačija interesovanja, mišljenja ili strasti. Važno je da znaju kako ih volite baš takve kakvi jesu, čak i kad ne udovolje vašim očekivanjima. Ta bezuslovna ljubav stvara sigurno tlo za njihov lični razvoj.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar