Roditeljstvo

Ako ste ovakav roditelj, svaka čast: I ne znate koliko činite detetu

Način vaspitanja može da utiče na zdravlje dece kada odrastu, pokazala je nova studija.

04.07.2025.

9:06

Izvor: Yumama/Nataša Zlatković

0
Ako ste ovakav roditelj, svaka čast: I ne znate koliko činite detetu
StockPhotoDirectors/Shutterstock

Podeli:

Prioritet svakog roditelja je očuvanje zdravlja svoje dece. Ali, pored nekih stvari poput higijene, zdrave ishrane i slično, znate li da i jedan roditeljski stil može da utiče na zdravlje mališana

To je pokazala nova studija, a efekti ovog stila roditeljstva ostaju i kada deca odrastu.

Studija sprovedena od strane naučnika sa Univerziteta u Džordžiji sugeriše da zaštitnički nastrojeni roditelji možda pomažu svojoj deci na taj način da izbegnu neke zdravstvene probleme kada odrastu. Ovi rezultati su objavljeni u žurnalu Social Science and Medicine, a istraživači su utvrdili da deca koja odrastaju u stresnom okruženju mogu da imaju problema kasnije, kada odrastu. Međutim, roditelji mogu da ponište te efekte tako što će zaštititi decu. 

Ako ste ovakav roditelj, svaka čast: I ne znate koliko činite detetu
Iryna Tisahdio/Shutterstock

Naučnici su otkrili da deca koja su odgajana u okruženjima gde su oružani sukobi česti, gde grejanje i struja nisu uvek dostupni, mogu da osećaju bol i druge zdravstvene probleme u odraslom dobu. Međutim, kada pored sebe imaju roditelje koji iskreno žele da znaju šta se dešava u živou mališana, poput toga ko su mu prijatelji, gde provodi vreme nakon škole, ti loši efekti su znatno manji, prenosi Times of India. 

"Rana životna iskustva zaista mogu da utiču na fizičko i mentalno zdravlje osobe tokom čitavog života. Iako nemamo mnogo opipljivih uspomena iz ranog perioda života, znamo kako smo se osećali, da li smo se osećali voljeno i podržano, to su stvari koje ostaju s nama", kaže vodeća autorka studije Kelsi Koralo.

Ako ste ovakav roditelj, svaka čast: I ne znate koliko činite detetu
Marmolejos/Shutterstock

Dalje se ističe da budno "nadgledanje" dece i postavljanje granica smanjuje rizike od fizičkih i mentalnih problema kasnije u životu.

"Tu se ne misli samo na to da roditelji treba da znaju gde im je dete, niti na helikopter roditeljstvo. Komuniciranje ljubavi i želje da roditelj bude zaista deo detetovog života, to je verovatno deo magije tog 'budnog' roditeljstva koje ima sjajne efekte na decu", poručuje koautorka studije Ketrin Erlih.

Stres u detinjstvu i zdravlje

Studija je analizirala 4.825 učesnika, prateći ih od tinejdžerskih godina pa sve do sredine tridesetih. Naučnici su utvrdili da postoji veza između odrastanja u manje bezbednom okruženju i problemima sa zdravljem kasnije, u odraslom životu.

"Postoji mnogo istraživanja koja pokazuju da stresna iskustva – na primer, osećaj da dete nije bezbedno, da nema pristup svemu onome što mu je potrebno u životu, zanemarivanje ili zlostavljanje – to su stvari koje menjaju način na koje telo funkcioniše", poručuje Koralo.

Rezultati studije su pokazali da stres u detinjstvu otežava telu proces regulacije, a ako je taj stres u detinjstvu produženog trajanja, može da stvori dugoročne probleme sa imunim sistemom ili regulacijom hormona.

Ako ste ovakav roditelj, svaka čast: I ne znate koliko činite detetu
tsyhun/Shutterstock

Šta roditelji mogu da urade za zdravlje dece

Važno je da mame i tate pokazuju deci da im je stalo do toga što rade jer to može pozitivno da utiče na zdravlje mališana. Istraživanja su pokazala da čak i ona deca koja su odrastala u manje bezbednom okruženju, a imala su prisutne roditelje, nisu imala iste zdravstvene probleme kao vršnjaci koji nisu imali tako "budne", prisutne roditelje.

Oni su istakli da razlog tome može da bude što su roditelji koji su budno motrili na svoje naslednike i na to sa kime se druže, zapravo bili dobar štit od nekih štetnih ponašanja koja su mogla da imaju dugoročne posledice, poput pušenja ili prekomerne konzumacije alkohola.

Ako ste ovakav roditelj, svaka čast: I ne znate koliko činite detetu
PeopleImages.com - Yuri A/Shutterstock

"U nekim okruženjima, roditeljima je možda teže da budu posvećeni deci – na primer, ako rade više poslova. Ali čak i ako nisu fizički kod kuće, to što prate šta dete radi i što ono zna da su roditelji svesni svega i da brinu o njemu, to je ono što pravi veliku razliku", poručuje Koralo.

Osim toga, istraživači napominju da je važno da deca znaju da ih roditelji nadgledaju i postavljaju granice upravo zato što brinu o njima, a ne zato što žele da kontrolišu svaki aspekt života svojih naslednika.

"Oni ne žele helikopter roditelje, oni žele da osete da mama i tata brinu o njima", zaključila je Erlih.

loader